נסיעה ללא רישיון

נסיעה ללא רישיון

מהו רישיון נהיגה

לאחרונה הוכרזה עבירת נסיעה ללא רישיון כמכת מדינה, לצורך המחשה צריך רק להקשיב לתשדירים ברדיו.

רישיון נהיגה הוא אישור המקנה לבעליו את הזכות החוקית לנהוג ברכב מסוג מסוים. סעיף 10 בפקודת התעבורה קובע את האיסור לנהוג ברכב ללא רישיון נהיגה תקף שמתאים לסוג הרכב ואת האיסור להתיר לאדם אחר לנהוג ברכב ללא רישיון כאמור.

כאשר מתייחסים לעבירה של נהיגה ללא רישיון יש להבחין בין שני מצבים: האחד, מי שנהג ברכב מבלי שהוציא כלל רישיון נהיגה ("בלתי מורשה").

השני, מי שנהג ברכב כשרישיון הנהיגה שלא אינו תקף ("אי-חידוש"). כאשר מדובר במי שנהג ברכב כשמעולם לא הוציא רישיון נהיגה, מדובר בעבירה תעבורה חמורה שלרוב מסתיימת בתאונות דרכים.

התייחסות של בתי המשפט

בתי המשפט מתייחסים בחומרה לעבירה זו, משום העובדה כי הנהג מעולם לא למד ו/או לא עבר את מבחני ההסמכה הדרושים על מנת לנהוג ברכב ולכן הוא נחשב לנהג ברף סיכון גבוה.

על כן, מי שנתפס נוהג כאשר מעולם לא הוציא רישיון נהיגה יעמוד לדין והוא צפוי לעונש מאסר בפועל (עד שנתיים עפ"י החוק), פסילה מלקבל או להוציא רישיון נהיגה (פסילת מינמום של 3 חודשים) וקנס.

במידה ונקבע כחלק מהעונש פסילה בפועל, עונש זה אינו בעל תחולה מיידית אלא רק עם הוצאת רישיון הנהיגה והפקדתו במזכירות בית המשפט.

כאשר מדובר במי שנהג ברכב כשרישיון הנהיגה שלו אינו תקף, מדובר במצב חמור פחות- רואים אותה כעבירה "טכנית". 

במקרים רבים מדובר בנהגים, אשר בשלב מסוים בחייהם למדו נהיגה ועברו את המבחנים הנדרשים ואף קיבלו רישיון נהיגה כחוק. אלא, שמסיבות שונות, בשלב מסוים פג תוקף הרישיון ולא חודש.

תוקף רישיון הנהיג

לעיתים מצב זה נובע מחוסר תשומת לב – תוקף רישיון הנהיגה פג, לא נשלח לנהג רישיון חדש וזה לא היה ער לכך. זהו המקרה הקל יותר, משום שעל ידי פניה למשרד הרישוי יונפק רישיון חדש ומשיוצג בבית המשפט לתעבורה לרוב לא יחמירו עם הנהג.
מקרה שונה, הוא כאשר לנהג יש קנסות בגין עבירות תעבורה, שלא שולמו ועל כן לא חודש רישיונו. במקרה זה, עד שלא יסדיר את חובו במרכז לגביית קנסות לא יחודש רישיונות.

פוסטים אחרונים

מומחה לענייני תעבורה

כשאדם מקבל זימון לבית המשפט לתעבורה, זה יכול להיות מסיבות שונות: משפט בגין נהיגה בשכרות, נהיגה מסוכנת, אי ציות לתמרורים, מעורבות בתאונה שיש בה נפגעים,

קרא עוד »

שלילת רישיון רפואי

כל מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה בישראל נדרש למלא הצהרת בריאות המשמש את משרד הרישוי כדי להבטיח שהמועמד לקבלת רישיון כשיר מבחינה מוטורית, מנטלית ונפשית

קרא עוד »

בית משפט לתעבורה

נסעתם בכביש ונעצרתם על ידי שוטר, ישנה אפשרות שתזומנו לבית משפט לתעבורה. זימון לבית משפט לתעבורה יכול להתקבל על ביצוע של כמעט כל עבירה ועליכם

קרא עוד »

ביטול החרמת רכב

שבגינן יש סמכות לקצין משטרה להחרים את הרכב ולא רק את רישיון הנהיגה של הנהג. העבירות היותר ידועות הן, נהיגה בשכרות, הסעת נוסעים בשכר שלא

קרא עוד »

סנקציות על נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות נחשבת כיום לאחת מן עבירות התעבורה החמורות שהענוש לצידה הוא פסילת מינימום של שנתיים, לצד רכיבי ענישה נוספים, כגון: מאסר בפועל, ו/או מאסר

קרא עוד »