Menu

ההיבט החוקי של שיפורי רכב ומנוע בישראל

מדי פעם בפעם ניתן לראות על כבישי ישראל ואפילו בדיווחי החדשות על נהג של רכב משופר ומשודרג שהורד מהכביש או לכל הפחות חווה בדיקות מעמיקות ואף הטרדות מצד המשטרה. מקרים אלו מעלים שאלה מהותית וחשובה עבור כל מי שמתעניין בשיפורי רכב ומנוע או עוסק כבר בתחום. שיפורי מנוע ושיפורים לרכבים בישראל הינם תחום מורכב, אשר למרבה הצער פשוט לא זוכה להתייחסות הנאותה מצד גורמי אכיפת החוק והמחוקקים.

בעוד שבמדינות מערביות רבות עולם שיפורי הרכב מוסדר תחת רגולציה ברורה והתחום כולו נחשב תחביב לגיטימי מאוד, המגלגל סכומי כסף מרשימים וכל עוד הוא נעשה תחת ההגדרות החוקיות והמקצועיות אינו מהווה שום סיכון לציבור הרחב – בישראל ההיבט החוקי של שיפורי רכב ומנוע מצריך התייחסות מקיפה ושינוי גישה, לפחות לתפיסתם של הגורמים המעורבים ומעורים בתחום.

ההיבט המשפטי הרשמי

כאשר מדובר על ההיבט המשפטי של שיפורי מנוע ורכב בישראל, אז חשוב להבין כי באופן עקרוני, ביצוע שינויים ברכבים הינו אסור. זאת על בסיס תקנת תעבורה ישנה מאוד שנכתבה שנים רבות לפני התפתחות עולם שיפורי הרכב למציאות המתקדמת והמגוונת שהוא נמצא בה כיום. תקנת תעבורה זו קובעת כי אין לבצע שינויים מבניים ברכבים. אין בתקנה זו או בהגדרות אחרות של משרד התחבורה או המשרד לביטחון פנים דגשים פרקטיים לגבי שיפורי מנוע ושדרוגי רכב כפי שקיימים כיום, אלא בעיקר ניסוח כללי ומעורפל ביחס להיצע ולאפשרויות כיום.

גורמי אכיפת החוק נוקטים בפרשנות משפטית שמרנית לגבי תקנת התעבורה הזו ויישומה בשטח, מבלי לתת את הדעת – לפחות לא באופן רשמי – לכך שהתחום השתנה, הוא מתקדם מאוד כיום ויש לקבוע תקנות חדשות. עקב ההיבט המשפטי "היבש" הזה, המשטרה יכולה, ואכן פועלת כך לעיתים, להוריד רכבים משופרים מהכביש. כך נוצר מצב בו רכב יכול להיות מורד מהכביש או שבעליו יטורטר בהליכים שונים עקב שינוים כגון פילטר אוויר פתוח, צמיגים רחבים יותר, החלפת בולמים, שדרוג מערכת השעונים ברכב ואפילו מהתקנת מושבי מרוץ ברכב. שינויים מהותיים במנוע או במחשב עשויים אף להוביל לפסילת רישיון הרכב במעבר טסט.

נושא מורכב, כבר אמרנו?

אז ישנה תקנת תעבורה הקובעת כי אין לבצע שינויים מבניים ברכבים, כך שלמעשה ניתן לומר כי שיפורי רכב אינם חוקיים בישראל. זו קביעה שיש בה מן האמת למרבה הצער במציאות כיום, אך היא גם אינה מדויקת לחלוטין והנושא, כפי שאמרנו כבר, מורכב יותר. באופן כללי, שינויים חיצוניים מינוריים ברכב לא יגררו תגובה או הורדת הרכב מהכביש. כמו כן, משפרי רכבים שמוכנים להשקיע את הזמן והמאמץ, יכולים במקרים מסוימים לקבל אישור לרכב המשופר שלהם.

אישורים אלו מתקבלים אחרי מסכת ארוכה ומורכבת יחסית של הצגת מרכיבי הרכב ונתונים טכניים שונים לגורמים הרלבנטיים. לא מאשרים כל דבר לנסיעה חוקית ותקנית על הכבישים, הרכב המשופר צריך להתאים לתקנים הקיימים לסוג זה של רכב מבחינת בולמי זעזועים, בלמים וכיוצא באלו ובאופן עקרוני צריך להיות רכב דומה קיים – למשל במקרה של שיפורי מנוע, דגם דומה של אותה יצרנית עם מנוע דומה במאפייניו העיקריים.

פוסטים אחרונים

נסיעה ללא רישיון

לאחרונה הוכרזה עבירת הנהיגה ברישיון לא תקף כמכת מדינה, לצורך המחשה צריך רק להקשיב לתשדירים ברדיו. רישיון נהיגה הוא אישור המקנה לבעליו את הזכות החוקית

קרא עוד »

קנס תעבורה

דוחות תעבורה מתחלקים לשניים- אלו אשר מלווים בקנס תעבורה, ואלו המזמינים את העבריין למשפט בגין ביצוע עבירה הנחשבת לחמורה (כמו חציית קו הפרדה לבן). קנס

קרא עוד »

 דו"ח תנועה

קנסות תעבורה ניתנים לעוברים על החוק בדיני תעבורה, והם יוכלו להינתן בעבור עבירות תנועה מכל שלל צבעי הקשת: מאי ציות לתמרור כל שהוא – לדוגמה,

קרא עוד »