תאונות דרכים

מה הגורמים לתאונות דרכים?

מה זה תאונת דרכים?

תאונות דרכים אלה אירועים בהם מעורבים כמה רכבים, ונוצר נזק לבני אדם, בעלי חיים או רכוש כמו הרכבים עצמם.

תאונת דרכים יכולה לקרות בין שני רכבים, בין רכב והולך רגל, או בין כלי רכב ועצם דומם כגון עמוד חשמל או עץ.

נכון להיום נוסף עוד פרמטר לתאונות דרכים בין כלי רכב ואופניים חשמליים, בחלק ניכר מהמקרים התאונה נגרמת כי הרוכב מתחת לגיל 16 ואינו מודע לחוקי תעבורה.

מה גורם לתאונות דרכים?

  • הגורם האנושי

התאונה נגרמה כתוצאה מחוסר תשומת לב של הנהג על הכביש, כי היה עסוק בטלפון בזמן נהיגה, עייף, נהג בשכרות, או בשל מצב בריאותי.

מנגד יש את הולכי הרגל, שלא תמד מצייתים לחוק ועוברים את הכביש שאין בו מעבר חציה.

  • מזג אוויר

מזג אוויר כמו ערפל, גשם כבד או שלג יכולים להוות סכנה וגורם לתאונות דרכים.

  • תשתיות

אם הכביש לא מתוחזק, לדוגמה אם יש שמן על הכביש שלא ניקו, חוסר תאורה בכבישים מסוימים ומפגעים בטיחותיים.

  • הגורם המכני

כשלים מכניים פתאומיים ברכב יכולים לגרום תאונה.

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

החוק לנפגעי תאונות דרכים שנחקק בתשל"ה-1975 מציע דרכי טיפול באנשים שנפגעו בתאונות דרכים, או לחילופין תלויים באנשים אשר נהרגו כתוצאה מתאונת דרכים.

במקרה של פציעות גוף, היקף הפציעות יהיה המדד לקביעת גובה הפיצויים שיקבעו על פי גיל הנפגע, במה עבד בזמן התאונה, ושיעורי נכות עקב פציעות.

הסיבה לחקיקת החוק היא כדי שהנהג ייקח אחריות על המעשה, דהיינו התאונה ולא יקל ראש במעשיו או יחזור על המעשה שוב.

היתרונות של חוק לנפגעי תאונות דרכים

החוק אומנם נוצר כדי להגן על זכויות הנפגע, ומאפשר לו לקבל את המגיע לו בשל תאונה שלא הוא גרם לה.

מנגד, החוק גם בא לטובת הנהג אשר נחשד בגרימת תאונה, אם ישנן הוכחות שהנהג הנפגע גרם לתאונה במזיד או כוונת תחילה.

לדוגמה, אם הרכב בו נהג הנפגע היה ללא ביטוח, או שנהג ברכב ללא רישיון או רשות, אם השתמש ברכב בו נהג לביצוע פשע.

מה עושים אם מעורבים בתאונת דרכים?

בין אם התאונה קלה או קשה, היא חייבת להיות מתועדת עד הפרט האחרון, התיעוד יהיה חלק מכריע במהלך המשפט.

חשוב לקחת עורך דין שעוסק ומתמחה מספר שנים בעבירות תאונות דרכים, ויוכל לכוון את הנהג החשוד בגרימת התאונה.

במקביל לעורך דין, חשוב להיפגש עם איש מקצוע כגון פסיכולוג שיעזור להתמודד עם הטראומה הנפשית שנגרמת מתאונות דרכים.

במהלך המשפט גם מתן עדות של הפסיכולוג יכולה להשפיע לטובת הנהג החשוד בגרימת תאונת הדרכים המדוברת.

איך מוצאים עורך דין תעבורה שמתמחה בתאונות דרכים?

תוכלו לחפש מידע אודות עורכי דין אשר עוסקים ומתמחים בתאונות דרכים דרך גוגל, שייתן לכם מגוון גדול של תוצאות.

תוכלו להיעזר בקרובי משפחה או חברים שהיו מעורבים בתאונות דרכים או גרמו להן, שיוכלו לעזור לכם למצוא עורך דין תעבורה שמתאים לכם.

איך לבחור עורך דין תעבורה נכון?

בחירת עורך דין תעבורה זה לא דבר קל, אך ישנן כמה דרכים להקל עליכם בבחירה והיא בהתייחסות לוותק שלו, למומחיות שלו ושיעורי הצלחה.

עורך דין מתחיל לא יהיה מספיק משופשף מול מערכת בתי המשפט כדי לתת לכם את הפייט הדרוש בבית משפט.

לעומת זאת, עורך דין עם ותק וניסיון בתחום תאונות דרכים, ואחוזי הצלחה גבוהים יכול לתת לכם את המענה שאתם צריכים.

תאונות דרכים

תאונות דרכים

תאונות דרכים

רקע

במדינת ישראל קיימים שני גופים האמונים על הגשת כתבי אישום, כאשר באופן כללי ניתן לומר כי מלבד תאונות דרכים קטלניות (משמע: עם הרוגים) עליהן אמונה הפרקליטות על הגשת כתבי האישום, בכל יתר העבירות מי שמוסמך להגיש כתבי אישום בתחום התעבורה הנם התובעים המשטרתיים בהתאם לאזור שבו נעברה העבירה.

תאונות דרכיםההליך שבסיומו מוגשים כתבי אישום נגד נהגים מתחיל בחקירת משטרה בעניין אותו ה"אירוע"/תאונת דרכים.

המשטרה אשר מקבלת דיווח על תאונת דרכים חוקרת כל מקרה לגופו, במקרים אשר בהם המשטרה סבורה כי יש להרחיב את החקירה באופן מעמיק מתבקשים המעורבים לתת עדות לגבי גירסתם בעניין ההתרחשות של האירועים ומידת המעורבות שלהם, עדויות אלו של המעורבים ושל עדי ראייה שנכחו במקום בנוסף לבוחני תנועה מקצועיים של המשטרה (במרבית המקרים) וחומר רפואי שנאסף לגבי הנפגעים באירוע, מתאגד יחדיו למה שמכונה "חומר חקירה".

אותו חומר חקירה מובא בפני קצין משטרה אשר ממליץ או לא ממליץ להעמיד להגיש כתבי אישום נגד המעורבים. יחד עם זאת המלצתו של קצין המשטרה אינה מחייבת והסמכות המקצועית הבלעדית על ההחלטה בעניין הגשת כתב אישום אם לאו, נתונה לתביעה אשר מקבלת לידיה את חומר החקירה, באופן כזה מחליטה התביעה אם יש מקום להגיש כתבי אישום נגד מי מהמעורבים ובאיזה סעיפים יואשמו.

 לחילופין יכולה התביעה להחליט כי אין מקום להעמיד מעורבים לדין או שהעניין או הנזק שנגרם אינו בעל חשיבות ציבורית מספקת המצריכה התערבות של רשויות המדינה בצורת כתב אישום. סגירת התיק יכולה להיעשות ממספר טעמים ובהם: "חוסר אשמה", "חוסר עניין לציבור" וכו´…

העונש אשר יוטל על נהג נגזר באופן ישיר מחומרת העבירה בה הוא מואשם, כאשר במידה והנהג מורשע יש לדעת כי קיימים סעיפי אישום אשר מורים על עונש פסילה (בפועל) מינימלי הקבוע בחוק. – (לחץ כאן לטבלת ענישה)

על מנת לדעת מהי דרך הפעולה הנכונה לאחר שנהג קיבל לידיו כתב אישום, עליו לבחון את העונש הצפוי לו במידה ויורשע, העונש בצרוף חומר הראיות שנותן אינדיקציה על מידת אשמתו של נהג מובילים להחלטה על דרך הפעולה הטובה ביותר בנסיבות אליהן נקלע הנהג.

 במצב שכזה ובמטרה לבחון את מידת העונש הצפויה צרו קשר עם המומחים שלנו בתחום התעבורה ותקבלו מידע מפורט וברור לגבי הסיכונים הצפויים לכם.

לחץ כאן לקריאת מאמר בנושא פיצוי כספי על תאונות דרכים

דרכי הפעולה האפשריות במסגרת ההגנה באופן הבא של עורך דין תאונות דרכים:

זיכוי- השלב הבסיסי העומד בראשית כל, האם הנהג בכלל אשם?

במסגרת שאלת האשמה אם לאו, הרי שרק לאחר קריאה מעמיקה של עו"ד תאונות דרכים את חומר החקירה בשילוב עם סיפור התרחשות התאונה מאת הנהג ניתן יהיה לקבוע בטווח של סבירות גבוהה את מידת האשמה והאם "שווה" להלחם על זיכוי.

יש לכם שאלות לגבי נהיגה בשכרות בישראל? תוכלו למצוא זאת בעמוד שסמנו בכחול.

לעיתים מלחמה על זיכוי אשר סיכוייו נמוכים מלכתחילה עלולים להוביל לתוצאה לא רצויה של הגדלת הנזק.

במקרה ומכלול הראיות והנסיבות מובילות למסקנה כי הנהג זכאי וכי עליו להלחם להוציא את הצדק לאור ולהוכיח את חפותו בבית המשפט הנהג יכפור באשמה כשאז יקבע מועד מאוחר יותר לדיון הוכחות (בד"כ מס´ חודשים עד שנה לאחר מכן). דיון ההוכחות משלב את עדי התביעה ועדי ההגנה אשר בסיום ההליך השופט יכריע האם הנהג אשם או לאו.

שנית, חזרה מכתב האישום, קרי, התביעה מבטלת את כתב האישום:

ישנם לא מעט מקרים שבהם עורכי דין הבקיאים בתחום יכולים לגלות פירצה בחומר החקירה או בכתב האישום באופן שפגישה עם נציגי התביעה יכולה לשכנע אותם לחזור בהם מכתב האישום. הליך זה קורה מדי יום. לתביעה אין אינטרס "לעמוד על הרגליים האחוריות" אל מול עורך דין מיומן המכיר את עבודתו ויכול לגרור את התביעה להליך משפטי ארוך ומסורבל אשר בסופו של יום קיימים סיכויים ממשיים כי הנאשם יזוכה בשל חוסר אשמה או מחמת הספק. 

יש לזכור כי לתביעה קיימים כל כך הרבה כתבי אישום שלעיתים היא מתקשה לטפל בכולם ולכן בוחנת את סיכוייה ההרשעה ולא רק את מידת האשמה לפני הגשת כתב אישום.

יש לזכור כי גם התביעה היא "אנושית" וטעויות עשויות לקרות במקרים רבים בשל העומס הרב הקיים על המערכת, היתרון של עורך הדין המיומן שהוא מכיר את התיק טוב יותר מאשר התביעה בשל מספר התיקים העצום איתם נאלצים התובעים להתמודד.

שלישית, הסדר טיעון עם התביעה:

כחלק מהליך העבודה השגרתי אותו מקיימים עורכי דין תאונות דרכים, בעידודו של בית המשפט, נפגשים עורכי הדין עם התובעים המשטרתיים במטרה להגיע להבנות לעניין התיק בו הם דנים.

גם במצבים בהם בידי התביעה קיימים כל הנתונים להרשעת נאשם, הרי שמכלול השיקולים הנשקלים בידי גורמי התביעה הם "מעיין שיפוטיים" וכוללים טווח נרחב ביותר ובהם מצב בריאותי, גיל הנהג, וותק הנהיגה שלו ועברו התעבורתי.

לעיתים קרובות התביעה עשויה להסכים על הפחתת העונש הצפוי, ואף מעונש המינימום הקבוע בחוק, במטרה להגיע להסדר טיעון.

באופן שכזה כולם "מרוויחים" העומס על בתי המשפט קטן כי הנאשם מודה מייד, לתביעה יש פחות עבודה בלנהל הליך ארוך ויקר ומהנאשם נחסכך "עינוי דין" ארוך ויקר הכולל הגררות לבתי משפט לדיונים לא נעימים.

התקשרות עם התביעה בידיים של אזרח לא מיומן היא דבר קשה ביותר ועשויה להביא לתוצאות לא רצויות. במקרים בהם אתם מעורבים בתאונת דרכים הדבר הנכון הוא לפנות למומחה בתעבורה שייצג אתכם במגעים עם התביעה כחלק מהטיפול בתיק.

המומחים שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם בעניין ולספק לכם את הידע המקצועי הדרוש. לחצו על האייקון "צור קשר" ותענו בהקדם על ידי אחד המומחים שלנו.

לייעוץ מיידי ולייצוג משפטי בנושא של נהיגה בשכרות התקשרו או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: