שלילת רישיון רפואי

כל מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה בישראל נדרש למלא הצהרת בריאות המשמש את משרד הרישוי כדי להבטיח שהמועמד לקבלת רישיון כשיר מבחינה מוטורית, מנטלית ונפשית להפעיל כלי רכב ממונע מן הסוג ברישיון המבוקש באופן שאינו מסכן את הנהג עצמו, הנוסעים עמו או משתמשים אחרים בדרך (נהגים ונוסעים ברכבים אחרים, הולכי רגל, רוכבי אופניים ועוד).
כשירות רפואית לנהיגה נתונה לשינויים ובהחלט ייתכן שבעת הוצאת הרישיון מצבו הבריאותי של המחזיק ברישיון היה טוב דיו ורק בהמשך חלה התדרדרות או אירוע חד פעמי שפגעו ביכולת לנהוג בצורה בטוחה. שלילת רישיון רפואית עלולה להיות התוצאה של שינוי לרעה במצב הבריאותי הפיזי או הנפשי.

למי הסמכות לשלול רישיון על רקע רפואי?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד בקיצור) הוא הגוף המוסמך לבחון מקרים בהם קיים ספק לגבי כשירות לנהיגה ולקבוע אם יש סיבה למנוע החזקת רישיון נהיגה או לא. לעיתים ניתן היתר להחזיק ברישיון בכפוף למגבלות מסוימות המוטלות על הנהג (התקנת מערכות עזר למיניהן ברכב למשל).
הרקע להפניה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים עשוי להיות מעורבות בתאונת דרכים קשה, נהיגה בשכרות, שימוש בסמים, אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי, שינוי במצב הבריאותי ועוד. גם מי שמבקשים להוציא רישיון נהיגה מקצועי (לרכב כבד, לאוטובוס או מונית) צריכים תחילה לקבל את אישור המרב"ד לכך.

כדאי לדעת שהליך מול המרב"ד עלול להיות ארוך ומורכב וכדי לצלוח אותו בשלום מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מרב"ד, עורך דין לתעבורה המתמחה גם בהתנהלות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ליווי של עורך דין מרב"ד חשוב מאוד כאשר מדובר בשלילת רישיון רפואית ועשוי להיות ההבדל בין החזרה מהירה של הרישיון לשלילתו לצמיתות.

הפניה למרב"ד על רקע רפואי

גופים שונים מפנים אל המרב"ד נהגים שאת כשירותם לנהיגה יש לבחון, ביניהם המשטרה, בית המשפט לתעבורה, המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון וגם משרד הבריאות. בדרך כלל ההפניה תלווה בהתליית הרישיון עד לסיום ההליך מול המרב"ד. שלילת רישיון רפואית תתרחש כאשר ההפניה למרב"ד בוצעה על רקע רפואי ובסיום הבדיקה נקבע שמחזיק הרישיון אינו כשיר רפואית לנהוג.

לעיתים קרובות נהגים מופתעים כאשר הם מקבלים הודעה בדואר שרישיונם נשלל על רקע רפואי ואינם מבינים כיצד עבר מידע רפואי פרטי שלהם לרשויות. חשוב לדעת שרופאים מחויבים על פי חוק לדווח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על כל שינוי במצב בריאותי העשוי לגרוע מן הכשירות לנהוג. דיווח כזה עשוי להוביל לשלילת רישיון על רקע רפואי.

חובת הדיווח גוברת על הזכות לסודיות רפואית

הזכות לסודיות רפואית מוקנית לכל אחד ורופאים מחויבים לשמור על פרטיות מטופליהם ולהימנע ממסירת פרטים על מצבם הבריאותי ללא אישור מפורש לכך מן המטופל (לכן אנו נדרשים לעיתים חתום על "כתב וויתור על סודיות רפואית"). ליקוי בריאותי עלול לפגוע בכשירות לנהיגה והרשויות מוכרחות לעשות הכול כדי למנוע תאונות על רקע כזה. אי שלילת רישיון על רקע רפואי כאשר יש בכך צורך תסכן לא רק את הנהג עצמו אלא את כלל הציבור וזו הסיבה שבפקודת התעבורה נקבע כי חלה חובה על רופאים לדווח למרב"ד על כל שינוי במצב בריאותי העלול להשפיע על הכשירות לנהיגה.

בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2009 אף מפורטת רשימה של מחלות ואירועים רפואיים המחייבים דיווח ואל החוזר מצורף טופס שכותרתו "טופס הודעה על פי סעיף 12 ב' לפקודת התעבורה (נוסח חדש)". מי שרופא מסר דיווח אודותיו למרב"ד ימצא עצמו נדרש לעבור הליך ארוך שאם לא ינוהל במקצועיות עלול להסתיים בשלילת רישיון על רקע רפואי.

עורך דין תעבורה המתמחה גם בטיפול במקרים של זימון למרב"ד על רקע רפואייוכל להביא את העניין לסיום מהיר ולמנוע שלילת רישיון רפואית. חשוב לדעת שגם במקרים בהם הרישיון כבר נשלל עורך הדין יוכל לסייע בהגשת ערעור ולהביא לשינוי ההחלטה והשבת הרישיון. 

שלילת רישיון רפואית

פוסטים אחרונים

מעצר לאחר תאונת דרכים

ישנן תאונות דרכים שכרוך בה נזק לרכוש בלבד, וישנן לצידן תאונות דרכים שמערבות גם פגיעה בגוף. בדרך כלל, חקירה משטרתית לא תפתח בעקבות תאונת דרכים

קרא עוד »

תאונת דרכים קטלנית

תאונת דרכים קטלנית היא זו שבה נהרג אדם. כאן מדובר בתוצאה הסופית: הרג וקטל בדרכים. תאונות דרכים נגרמות, הן לא קורות, אולם לא תמיד הנהג

קרא עוד »

מומחה לענייני תעבורה

כשאדם מקבל זימון לבית המשפט לתעבורה, זה יכול להיות מסיבות שונות: משפט בגין נהיגה בשכרות, נהיגה מסוכנת, אי ציות לתמרורים, מעורבות בתאונה שיש בה נפגעים,

קרא עוד »

פיצוי כספי תאונת דרכים

ידוע, כי על פי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) אין צורך בהוכחת אשמת הפוגע בתאונה או רשלנותו, הנפגעים יקבלו ממילא את הפיצויים הנדרשים עבור

קרא עוד »