שלילת רישיון על רקע נפשי

שלילת רישיון על רקע נפשי

כדי לנהוג ברכב בצורה בטוחה נדרשים לא רק כישורים מוטוריים מתאימים ומצב בריאותי פיזי טוב מספיק אלא גם יכולת מנטלית וקוגניטיבית ראויה ומצב נפשי המבטיח שיפוט תקין. 

כל מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה בישראל נדרש למלא הצהרה בריאותית, חשוב לא לנסות להסתיר קיומם של ליקויים רפואיים מכל סוג שהוא.

מסירת מידע כוזב תתגלה לבסוף ותגרום לסירוב לבקשה להוצאת רישיון או לשלילת רישיון קיים. לעיתים קרובות מצבים רפואיים, פיזיים ונפשיים כאחד, אינם פוגמים ביכולת להפעיל בצורה בטוחה רכב ממונע.

 משרד הרישוי עשוי להסתפק בחוות דעת מטעם הרופא המטפל או לדרוש המצאת מסמכים רפואיים נוספים.

כאשר קיים חשש לקיום מצב רפואי בגינו יש למנוע החזקת רישיון נהיגה תינתן הפניה לקבלת אישור כשירות לנהיגה מן המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, המרב"ד. חשוב לדעת שהליך מול המרב"ד אינו עניין של מה בכך.

 ייתכנו מצבים בריאותיים, במיוחד על רקע נפשי, שאופן הצגתם עשוי לקבוע אם יתקבל האישור להחזיק ברישיון נהיגה או לא. סיוע מקצועי מטעם עורך דין תעבורה המתמחה גם בהנהלות מול המרב"ד יבטיח ניהול מיטבי של הליך הערכה במרב"ד הנדרש מסיבה נפשית.

אי התאמה אישיותית

בכל הקשור לשלילת רישיון על רקע נפשי מונח מרכזי שיש להכיר הוא "אי התאמה אישיותית" או "אי עמידה בדרישות בטיחות אישיותיות לנהיגה". 

הכוונה היא לנהג או מבקש רישיון אשר כושר השיפוט שלהם לקוי בשל הפרעה אישיותית התנהגותית או בשל מחלת נפש (מחלה פסיכיאטרית).

 בתחום הגדרה זו אינם כלולים מי שכושרם לנהוג מוטל בספק בשל בעיות פיזיולוגיות או בעיות קוגניטיביות (מנגנוני תפיסה, מודעות, זיכרון, שיפוט והצדקה) אלא רק מי שסובלים ממצב נפשי העשוי לפגום ביכולתם לנהוג ברכב בצורה בטוחה.

מקרים בהם עלול להיפסל רישיון על רקע נפשי

אין רשימה סגורה של מצבים בהם עשויה להידרש הערכה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים על רקע נפשי. 

להערכה כזו יופנו, בין היתר, חיילים אשר שוחררו מצה"ל על רקע נפשי, מי שמבקשים להוציא רישיון נהיגה ואושפזו בעבר בבית חולים פסיכיאטרי, נהג שאושפז בבית חולים פסיכיאטרי, מי שפסיכיאטר או רופא המטפלים בו דיווחו, כפי שהם מחויבים לעשות על פי חוק, על בעיה פסיכיאטרית העלולה לפגום ביכולת לנהוג בצורה בטוחה.

מומלץ לכל מי שמוצאים עצמם נדרשים לקבל אישור המרב"ד בשל מצב רפואי נפשי לפנות בהקדם לעורך דין תעבורה הבקיא בתחום וצבר ניסיון בטיפול במקרים דומים.

 חשוב לדעת שעורך דין מרבד יכול לעשות רבות כדי שההליך מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לא יסתיים בקביעה שקיימת אי התאמה אישיותית על רקע נפשי. 

במקרים בהם כבר נשלל רישיון על רקע נפשי עורך דין תעבורה המתמחה גם בטיפול בהליכים מול המרב"ד יוכל לסייע בהגשת ערעור אשר יסתיים בהשבת הרישיון.

פוסטים אחרונים

שמירת מרחק

על פי הנתונים מרבית התאונות דרכים בישראל הן תוצאה של התנגשות פנים רכב באחוריו של רכב אחר כלומר תאונות הנובעות כתוצאה מאי שמירת מרחק. הכלל

קרא עוד »

שלילת רישיון רפואי

כל מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה בישראל נדרש למלא הצהרת בריאות המשמש את משרד הרישוי כדי להבטיח שהמועמד לקבלת רישיון כשיר מבחינה מוטורית, מנטלית ונפשית

קרא עוד »

פיצוי כספי תאונת דרכים

ידוע, כי על פי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) אין צורך בהוכחת אשמת הפוגע בתאונה או רשלנותו, הנפגעים יקבלו ממילא את הפיצויים הנדרשים עבור

קרא עוד »

נהיגה בזמן פסילה

נהיגה ללא רשיון סעיף 10 לפקודת התעבורה מבחין בין כמה מצבים וקובע כדלקמן:(א) לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רישיון נהיגה תקף

קרא עוד »