מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה

מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה

נהיגה היא פעילות המחייבת כשירות מוטורית ומנטלית מתאימה. ישנם מצבים בריאותיים, פיזיים או נפשיים, הפוגעים ביכולת לנהוג בצורה בטוחה ולכן ראוי למנוע החזקת רישיון נהיגה ממי שסובלים מהם.

 המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) הוא הגוף המוסמך לקבוע אם מגבלה רפואית כזו או אחרת מחייבת מניעת הוצאת רישיון, התליית רישיון קיים או שלילתו.

יש מגוון נסיבות העשויות להוביל להליך הערכת כישורי נהיגה במרב"ד. 

מי שמוצאים עצמם נדרשים לעבור הערכה כזו חשוב שידעו שמדובר בהליך מורכב וארוך ויש יתרון משמעותי במסירת הטיפול בו לידי עורך דין מרבד, עורך דין תעבורה המתמחה גם בהתנהלות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

אישור כשירות לנהיגה מן המרב"ד

כל אדם המבקש להוציא רישיון נהיגה בישראל נדרש למלא הצהרת בריאות. מסירת מידע רפואי כוזב רלוונטי תגרום לסירוב משרד הרישוי להעניק רישיון נהיגה או לשלילת רישיון כזה אם כבר ניתן.

 לא כל מצב רפואי יגרור אחריו הפניה להערכת כשירות לנהיגה במרב"ד. במקרים רבים תספיק חוות דעת מן הרופא המטפל או המצאת מסמכים רפואיים לפי דרישת משרד הרישוי.

אישור כשירות לנהיגה מן המכון הרפואי לבטיחות בדרכים צריכים לקבל כל מי שמעוניינים להוציא רישיון נהיגה מקצועי (ברכב ציבורי למשל), נהגי רכב כבד (מעל 12 טון) ומי שמופנים למכון על ידי גופים כגון משרד הרישוי, משרד הבריאות, המשטרה, בית המשפט, משרד הביטחון, המוסד לביטוח לאומי ועוד.

נסיבות שונות עשויות לגרום להפניה אל המרב"ד של מי שכבר מחזיקים ברישיון נהיגה או מי שמעוניינים להוציא רישיון מדרגה כזו או אחרת.

כך למשל מעורבות בתאונת דרכים קשה, עברייני תנועה סדרתיים, שימוש בסמים או שתייה מופרזת של אלכוהול, מחלות שונות, מגבלות גופניות ואירועים בריאותיים פיזיים ונפשיים.

מומלץ לכל מי שנדרשים לעבור הליך הערכת כשירות לנהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים לפנות בהקדם אל עורך דין מרבד ולקבל ייעוץ שיסייע להם להבין את מהות ההליך מולו הם ניצבים. במקרים רבים כדאי יהיה להיעזר בשירותיו של עורך דין כזה כדי להבטיח סיום ההליך בהקדם ותוך קבלת התוצאה הטובה ביותר האפשרית בנסיבות המקרה.

חובת דיווח על מגוון מצבים רפואיים

חשוב לדעת שרופאים מחויבים לדווח באופן מידי למרב"ד על מצב בריאותי של מטופל העשוי לפגום בכושרו לנהוג. למען הסר ספק, חובה זו גוברת על זכות החולה לסודיות רפואית.

בין היתר יימסר דיווח למרב"ד אודות מי שעוברים אירוע מוחי, מאובחנים כסובלים מהפרעות לב, עוברים התקף אפילפטי, מי שנתגלו אצלם ליקויים אורתופדיים או הפרעות מוטוריות, מי שסובלים מאי ספיקת לב מתקדמת, מי שחלה אצלם התדרדרות הראיה עד כדי כך שלא ניתן להיעזר בעדשות או משקפיים כדי לשפר אותה די הצורך, מי שסובלים ממחלות סרטן הגורמות לחולשה כללית, אם קיים חשש לאובדן הכרה פתאומי מכל סיבה, מי שסובלים מהפרעות בשיווי משקל או ממחלות נפש העלולות לפגום בכושר השיפוט ועוד. 

במקביל להעברת הדיווח הנדרש למרב"ד הגורם המדווח יתריע בפני הנהג כי קיים ספק בעניין כשירותו להמשיך ולנהוג.

מה צפוי לקרות בתום ההליך מול המרב"ד?

תהיינה הנסיבות אשר הובילו להליך הערכת כושר הנהיגה במרב"ד אשר תהיינה, בתום ההליך תתקבל אחת משלוש תוצאות אפשריות. 

המרב"ד עשוי לקבוע שאין מניעה לאפשר לאדם להחזיק ברישיון הנהיגה מן הסוג הרלוונטי. לחילופין, ההערכה עלולה להסתיים בקביעה שאדם אינו כשיר להחזיק ברישיון הנהיגה מן הסוג שעל הפרק.

תוצאה נוספת עשויה להיות אישור להחזיק ברישיון הנהיגה המבוקש עם הגבלות מסוימות, כגון התקנת מערכות עזר כאלה או אחרות ברכב.

מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה

פוסטים אחרונים

תאונת דרכים

הסיכויים להיות מעורבים בתאונת דרכים, גם אם לא באשמתנו, גבוהים, לכן כדאי להיות מוכנים לכל מקרה שלא יהיה. מה הדבר הראשון שעושים לאחר תאונת דרכים?

קרא עוד »

פסילת רישיון נהיגה

פסילת רישיון נהיגה – המכון הרפואי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו מוסד הפועל מטעם המשרד לבריאות בישראל, הוא קיים החל משנת 1980 עלפי צו מאת

קרא עוד »

תאונות דרכים

מה הגורמים לתאונות דרכים? מה זה תאונת דרכים? תאונות דרכים אלה אירועים בהם מעורבים כמה רכבים, ונוצר נזק לבני אדם, בעלי חיים או רכוש כמו

קרא עוד »

מהירות מופרזת

מהירות מופרזת היא סיבה מרכזית לתאונות דרכים ברחבי הארץ. חלק מהנהגים "נרדמים על ההגה" ולוחצים חזק על הדוושה, חלק עוברים על החוק ביודעין מתוך החיזוק

קרא עוד »