כמה זמן לוקח לקבל תשובה מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

מכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד, בקיצור) אמון על בחינת כושרם הרפואי, הפיזי או הנפשי, של אוכלוסייה מגוונת בכל הקשור ליכולת הפעלת כלי רכב ממנועים. להערכה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים מופנים כל מי שמעוניינים להוציא רישיון נהיגה מקצועי (נהגי מוניות או אוטובוסים למשל), אנשים בעלי מוגבלויות המשפיעות על הכישורים המוטוריים ונזקקים למערכות מיוחדות כדי להפעיל רכב, מי שעברו אירוע רפואי העשוי להשפיע על יכולתם לנהוג, מי שלגביהם קיים חשש שמצבם הנפשי הופך אותם לנהגים מסוכנים ועוד.

אין עוררין על כך שהמכון הרפואי לבטיחות בדרים מבצע עבודה חשובה, אפילו הכרחית לשם שמירה על ביטחון כלל המשתמשים בדרך, נהגים, נוסעים והולכי רגל כאחד. למרבה הצער משרד התחבורה לא השכיל לפתח את המכון בקצב המתאים לגידול הטבעי בעומס עמו הוא נדרש להתמודד.
נראה שבשנת 2019 הגיע הפער לשיאו כאשר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים נאלץ לטפל בכ-60,000 תיקים בשנה כשלרשותו רק שני סניפים (בחיפה ובל אביב) ועם כוח אדם מצומצם שאפשר קבלת קהל במשך שעתיים בשבוע בלבד. המצב השתפר מעט מאז אולם הוא עדיין רחוק מלהיות משביע רצון ולכן כל מי שנזקק לשירותי המרב"ד כדאי שיכין עצמו לתהליך איטי ומתסכל שבמקרים מורכבים עשוי לעיתים לארוך שנה ואף יותר.

עומס גדול ומערך לוקה בחסר

מגוון גופים מפנים נהגים לבדיקה במרב"ד וביניהם המשטרה, בתי המשפט, משרד הרישוי, משרד הבריאות, הביטוח הלאומי ומשרד הביטחון. מרשימה זו ניתן להבין שכמות התיקים בהם נדרש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לטפל היא עצומה ורק הולכת וגדלה משנה לשנה. מזה עשרות שנים שלרשות המרב"ד רק שני מוקדים, בדרך מנחם בגין בתל אביב וברחוב פל-ים בחיפה. המכון מפנה לבדיקות והערכות במוסדות רפואיים חיצוניים עלפי הצורך.

עד שנת 2019 צריך היה להגיע פיזית אל מוקדי המרב"ד לצורך ביצוע מגוון שלבים בתהליך כגון פתיחת תיק, מסירת מסמכים, מסירת תוצאות של בדיקות ועוד. המצב הפך בלתי נסבל, מרגע פתיחת תיק ועד לקבלת החלטה חלפו בממוצע כשנה וחודשיים. למרות שזמני קבלת הקהל לא הוארכו והתוספת לכוח האדם אינה משמעותית, מערכת מחשוב חדשה מאפשרת כיום לבצע חלק מן התהליך באופן מקוון. כפועל יוצא תשובות מתקבלות בדרך כלל בתוך כמה חודשים וההליך כולו פחות מתיש אם כי עדיין רחוק מלהיות פשוט.

טיפול מקצועי יקצר משמעותית את משך ההליך

בסמכותו של המרב"ד להפנות לבדיקות והערכות רפואיות, מן הסוג המתאים לפי מאפייני המקרה, לפסול מנהיגה את מי שנמצא לא כשיר ולהנפיק אישור להמשיך להחזיק ברישיון נהיגה (לפי התנאים הרגילים שחלים על כל נהג) למי שלא נמצאה כל סיבה למנוע זאת מהם.


מכיוון שלרישיון נהיגה השפעה מהותית על איכות החיים חשוב להתייחס בכובד ראש להפניה לקבלת אישור המרב"ד כדי להמשיך להחזיק בו. טיפול מקצועי, של עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ולו הידע והניסיון הדרוש גם בהתנהלות מול המרב"ד, בכוחו לקצר משמעותית את משך הזמן שיחלוף עד קבלת תשובה כמו גם להבטיח שתתקבל התוצאה הטובה ביותר האפשרית.

מכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

פוסטים אחרונים

תאונות דרכים

מה הגורמים לתאונות דרכים? מה זה תאונת דרכים? תאונות דרכים אלה אירועים בהם מעורבים כמה רכבים, ונוצר נזק לבני אדם, בעלי חיים או רכוש כמו

קרא עוד »

קנס תעבורה

קנסות תעבורה מתחלקים לשניים – אלו אשר מלווים בקנס תעבורה, ואלו המזמינים את העבריין למשפט בגין ביצוע עבירה הנחשבת לחמורה (כמו חציית קו הפרדה לבן).

קרא עוד »

מהירות מופרזת

ישנו גבול דק ביותר בין נהג אשר עובר מספר עברות תנועה בודדות ונחשב לנהג זהיר, מול נהג אשר מקבל על ימין ועל שמאל דו"חות תעבורה

קרא עוד »

פיצוי כספי תאונת דרכים

ידוע, כי על פי חוק הפלת"ד (פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) אין צורך בהוכחת אשמת הפוגע בתאונה או רשלנותו, הנפגעים יקבלו ממילא את הפיצויים הנדרשים עבור

קרא עוד »

מגבלות רפואיות לרישיון נהיגה

נהיגה היא פעילות המחייבת כשירות מוטורית ומנטלית מתאימה. ישנם מצבים בריאותיים, פיזיים או נפשיים, הפוגעים ביכולת לנהוג בצורה בטוחה ולכן ראוי למנוע החזקת רישיון נהיגה

קרא עוד »

מומחה לענייני תעבורה

כשאדם מקבל זימון לבית המשפט לתעבורה, זה יכול להיות מסיבות שונות: משפט בגין נהיגה בשכרות, נהיגה מסוכנת, אי ציות לתמרורים, מעורבות בתאונה שיש בה נפגעים,

קרא עוד »