להפעיל את רכבם באופן שאינו מסכן אותם, את הנוסעים עימם או משתמשים אחרים בדרך

זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על רקע פסיכיאטרי

זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים על רקע פסיכיאטרינהיגה בטוחה מחייבת רמה טובה מספיק של כישורים מוטוריים, מנטליים ונפשיים. המדינה מוכרחה להגן על הציבור מפני נהגים שאינם מסוגלים, מכל סיבה שהיא, להפעיל את רכבם באופן שאינו מסכן אותם, את הנוסעים עימם או משתמשים אחרים בדרך.

 המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) הוא הגוף האמון על בדיקת כשירות לנהיגה. אל המרב"ד מופנים מי שיש לוודא כשירותם להמשיך להחזיק ברישיון הנהיגה שלהם. גם מי שמבקשים להוציא רישיון נהיגה מקצועי, על רכב כבד (מעל 12 טון), מונית או אוטובוס, נדרשים לקבל תחילה את אישור המרב"ד.

גורמים שונים מפנים נהגים אל המרב"ד וביניהם משרד הרישוי, המשטרה, משרד הבריאות, המוסד לביטוח לאומי, משרד הביטחון ועוד. 

רופאים, כולל פסיכיאטרים, מחויבים על פי חוק לדווח ישירות למרב"ד על כל שינוי במצב הבריאותי העלול לגרוע מן הכשירות לנהיגה. דיווח כזה יכול בהחלט להיות על רקע פסיכיאטרי שכן מצב נפשי מעורער עלול לגרום לשיפוט לקוי המסכן את הנהג ומי שבסביבתו.

הכשירות לנהיגה היא לב העניין


משרד הרישוי, באמצעות המרב"ד, בוחן כשירות לנהיגה במצבים בהם יש לוודא שאין סיבה למנוע החזקת רישיון נהיגה מן הסוג הרלוונטי (ייתכנו מצבים בהם תותר נהיגה בכלי רכב מסוימים ולא באחרים). 

חשוב להבין שההתייחסות היא עניינית וההליך במרב"ד מבוצע באופן מקצועי ויכלול את הבדיקות הנחוצות בהתאם לסיבה בגינה הוא נדרש. כאשר הרקע להליך במרב"ד הוא בריאותי סוג המחלה יקבע רק את אופי חוות הדעת הרפואיות שיהיה צורך להמציא.

 אין סיבה לחשוב שמחלות נפש נחשבות בהכרח לבעיה חמורה במיוחד, השאלה תמיד תהיה עד כמה משפיעה המחלה על כשירות לנהיגה ותו לא.

מחלת נפש אקטיבית


בפקודת התעבורה קיים סעיף המחייב רופאים לדווח על שינוי במצב בריאותי העלול לגרוע מן הכשירות לנהוג. בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2009 מפורטת רשימת מחלות ומצבים בריאותיים המחייבים דיווח.

 ברשימה זו כלולים מצבים כגון אפילפסיה, הפרעות בקצב הלב, שימוש לרעה באלכוהול או סמים, אירוע של שבץ מוחי, התדרדרות הראייה או השמיעה, הפרעות שווי משקל, מחלות סרטן המשפיעות על כושר השיפוט או עלולות לגרום לחולשה פיזית כללית מגבילה, ליקויים אורתופדיים, הפרעות מוטוריות ועוד. 

גם דמנציה מתקדמת ומחלת נפש אקטיבית הפוגעת בשיפוט כלולות ברשימה.

מי שמטופלים בתרופות פסיכיאטריות אינם צריכים לחשוש משלילת רישיון כל עוד מצבם יציב. מחלת נפש פעילה היא מצב בו המטופל אינו יציב מבחינה נפשית ולכן אם יותר לו לנהג הוא עלול להוות סכנה לעצמו או לאחרים .

מומלץ לכל מי שקיבלו זימון למרב"ד על רקע פסיכיאטרי להיוועץ עם עורך דין תעבורה המתמחה גם בטיפול בהליכים מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. 

ליווי מקצועי של עורך כזה יבטיח סיום הבדיקה במהירות וקבלת התוצאה הטובה ביותר תחת הנסיבות. חשוב לדעת שגם שלילת רישיון על רקע פסיכיאטרי אינה סוף פסוק, עורך דין מרב"ד יוכל לסייע בהגשת ערעור אשר יסתיים בהפיכת ההחלטה והשבת רישיון הנהיגה.

פוסטים אחרונים

צבירת נקודות תעבורה

מהי שיטת הניקוד החדשה שיטת הניקוד החדשה התעדכנה בשנת 2003 במגמה להחמיר עם עברייני התנועה המועדים. שיטת הניקוד הינה סנקציה אותה יזם משרד התחבורה במטרה

קרא עוד »

קנס תעבורה

קנסות תעבורה מתחלקים לשניים – אלו אשר מלווים בקנס תעבורה, ואלו המזמינים את העבריין למשפט בגין ביצוע עבירה הנחשבת לחמורה (כמו חציית קו הפרדה לבן).

קרא עוד »

עבירות מהירות

לצערנו עבירות מהירות הן דבר שכיח ונפוץ בארצנו. לא ניכנס לגורם לכך ולפן המתייחס לתרבות הנהיגה אלא לפונקציונליות ולדברים שעלינו לדעת ולעשות על מנת לטפל

קרא עוד »

מבחנים במרב"ד

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) הוא הגוף האמון על בחינת הכשירות לנהיגה בשלל מצבים, כך למשל על רקע בריאותי (פיזי או נפשי), אצל מי שמעוניינים

קרא עוד »

תאונת דרכים קטלנית

תאונת דרכים קטלנית היא זו שבה נהרג אדם. כאן מדובר בתוצאה הסופית: הרג וקטל בדרכים. תאונות דרכים נגרמות, הן לא קורות, אולם לא תמיד הנהג

קרא עוד »